Графік роботи: понеділок - субота з 08:00 до 20:00, неділя - з 09:00 до 15:00

Біль у вусі

Біль в вусі – одне з самих неприємних відчуттів, яке можна порівняти хіба що з зубним болем. З’являється, як правило раптово і спричиняє найсильніший дискомфорт. Носить різноманітний характер – ріжуча, колюча, ниюча, що іррадіює в голову.

Біль в вусі може спостерігатись у цілком здорової людини; може бути пов’язана з захворюваннями різних відділів вуха; а також бути симптомом ураження інших органів і систем.

БІЛЬ В ВУСІ У ЗДОРОВОЇ ЛЮДИНИ

Основні причини:

 • чутливість до сильного вітру та холоду;
 • попадання в вухо води (як правило вода самостійно витікає з вуха, якщо ні – допомогає натискання і різке відпускання рукою вушної раковини, а також відомий всім спосіб – нахиляємо голову на бік вуха , куди попала вода і стрибаємо на одній відповідній (правій або лівій) нозі);
 • наявність сірчаної пробки – зазвичай видалення сірки відбувається самостійно, наприклад під час жування. Але у деяких людей сірка має такі властивості, що накопичується і формує пробку, яка обтурує весь слуховий прохід. Це викликає дискомфорт, болючість та закладеність вуха. Щоб не травмувати шкіру слухового каналу та барабанну перетинку – для видалення пробки зверніться до ЛОР – лікаря!
 • механічна травма вуха (як правило супроводжується кровотечею) – знову ж тільки лікар оцінить ступінь травмування!
 • акустична травма (виникає при сильному короткочасному або довготривалому впливі дуже голосних звуків – наприклад: рок – концерт, вибух, робота в умовах сильного шуму). Як правило при припиненні дії цих факторів, симптоми зникають. Якщо ні – зверніться до ЛОР – лікаря. Можливо необхідне додаткове обстеження функцій вуха.
 • баротравми (при різкій зміні атмосферного тиску – підйом на висоту або занурення під воду). Стійкість симптомів, що з’явились при цьому (біль, закладеність вуха) показання для візиту до ЛОР – лікаря.
 • чужорідне тіла (предмети та комахи). Тверді предмети травмують шкіру слухового проходу. Частіше страждають діти. Не посилюйте травму та біль, намагаючись видалити чужоріднетіло самостійно – зверніться до ЛОР – лікаря. Це єдиний правильний вихід!

ЗАХВОРЮВАННЯ ВУХА – ОТИТ

Вухо людини має три відділи: зовнішнє, середнє та внутрішнє вухо.

Відповідно виділяють зовнішній отит, середній отит та внутрішній отит (або інша його назва лабіринтит, що вже є ускладненням середнього отиту).

Ми поговоримо про гострі процеси, що супроводжуються больовим симптомом.

Зовнішній отит охоплює зовнішній слуховій прохід та вушну раковину. Виникає при потраплянні інфекції через мікротравми шкіри при очищені слухового каналу або після укусів комах в зоні вушних раковин й розчісуванні укусів. Також часто хворіють плавці, причина – часте потрапляння води в вухо.

При зовнішньому отиті шкіра слухового каналу гіперемована(почервоніла), набрякла, в канал різко звужений, турбує ще й відчуття закладеності вуха. Різка болючість при доторканні в зоні вуха. Зовнішній отит може носити розлитий або обмежений тільки однією ділянкою характер. В останньому випадку може сформуватись фурункул зовнішнього слухового каналу, який необхідно буде розкрити хірургічно.

Можуть бути подібні зміни в зоні вушної раковини – це може бути ознакамихондроперихондриту вушної раковини, отогематоми після травми, з нагноєнням останньої при несвоєчасному зверненні до лікаря, або бешихашкіри вушної раковини (русc. – рожистоевоспаление). Ваші близьки можуть зовні побачити ці зміни.

Може спостерігатись така форма зовнішнього отиту, як отомікоз – ураження грибковою флорою. Такий процес локалізується в глибокому, кістковому відділі слухового каналу. Частіше зовні не видно ніяких ознак. Протікає частіше безболісно, але не завжди, турбує свербіж і закладеність вуха, відчуття вологості в вусі.

Також можуть бути ураження шкіри – дерматити, екзема, які лікуються разом з дерматологом.

Як бачите, прояви захворювань навіть  зовнішнього вуха різноманітні, тому і лікування буде різним. Поставити діагноз і  обрати тактику лікування може тільки ЛОР – лікар!

СЕРЕДНІЙ ОТИТ

Вирізняється також різноманітністю форм і відповідно особливостей перебігу та лікування. Біль присутня при всіх формах, за невеликим винятком. Запальний процесрозвивається за барабанною перетинкою, в барабанній порожнині.

Розрізняють: 1 – катаральний середній отит; 2 – гнійний середній отит, який має три стадії: неперфоративна (немає перфорації (отвору) в барабанній перетинці), перфоративна (є отвір), репаративна (відновлювальна). Окремо виділяютьексудативний середній отит (накопичення рідини за барабанною перетинкою) – частіше хворіють діти, може протікати безсимптомно, помічається лише зниження слухових реакцій дитини, в попередньому –перенесений нежить, ГРЗ, ГРВІ. Всі ці форми, в принципі, можна розглядати, так би мовити, як стадії розвитку одного процесу і одна з них може розвиватись в іншу.

Також при вірусних інфекціях може розвиватись так званийбульозний отит   (вражає як зовнішнє вухо, так и середнє) – він характеризується

формуванням бул – бульбашок, що наповнені кровянисто – серозним вмістом. Коли були розриваються з’являються відповідні сукровичні виділення з вуха.

Найбільша і найголовніша причина розвитку середніх отитів – це інфекціїверхніх дихальних шляхів. Розвиток запалення в середньому вусі на пряму пов’язаний з порушенням функцій слухової труби і попаданням через неї інфекції в середнє вухо.

Слухова труба – це структура середнього вуха. Одним своїм отвором вона відкривається в барабанну порожнину, іншим – в носоглотку.

Ось чому запальні процеси в порожнині носу і глотці  можуть призводити до розвитку отитів. Найбільше це стосується дітей перших років життя внаслідок вікових особливостей анатомії, а саме: широка, більш горизонтально розташована та зяюча (відкрита) слухова труба – це полегшує проникнення інфекції в середнє вухо.

Як бачите форми середнього отиту теж різні і відповідно підходи до лікування будуть різні. До того ж ускладнення середнього отиту дуже небезпечні для життя та загального здоров’я: лабіринтити (запалення внутрішнього вуха), мастоїдит – запалення кістки за вушною раковиною, менінгіт, менінгоенцефаліт, абсцес мозку та ін. Більшість з них потребують негайного оперативного втручання!

Пам’ятатйте, що любий самий банальний нежить (риніт) може стати причиною отиту і з’явиться такий симптом, як біль в вусі. Тому, якщо на фоні нежиті відчуваєте дискомфорт, болючість, біль в вусі при ковтанні, чиханні, глибокому диханні, висякуванні – це ознаки запалення слухової труби – євстахеїту, щоможе призвести до середнього отиту.

Зверніться до ЛОР – лікаря, щоб  він правильно оцінив ситуацію і призначив

відповідне лікування!

Біль  в вусі може бути не пов’язана з запаленням відділів вуха або відділів носу і глотки.

Це буває при таких процесах:

 • процеси в скронево – верхньощелепному суглобі (артрит, артроз, вивих)
 • стоматологічні проблемі – карієс з іррадіацією болю в вухо
 • проблеми з хребтом
 • неврологічні проблеми(патології трійчастого, великого, малого потиличного нервів, вушних нервів, барабанного сплетіння)
 • онкологічні захворювання глотки
 • внутрішньочерепні пухлини

Очевидно, що для виключення патології лор – органів, що можуть бути причиною болю в вусі (оталгії) треба проконсультуватись у ЛОР – лікаря.
ЛОР – лікар проведе огляд, необхідні додаткові обстеження і призначить лікування, виявивши профільну проблему. Або ж виключить патологію лор – органів і направить на консультацію і обстеження до іншого спеціаліста.

На разі, це поки все. Будьте здорові й уважні до себе!

Зв’яжіться з нами

Дякуємо за Ваш запит!